Internetowy Fan Klub THE SHADOWS

Forum członków IFK i fanów zespołów muzycznych lat 60' w Krakowie - Nowej Hucie - www.ryszardy.pl
Teraz jest wtorek, 25 lipca 2017, 10:44

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 13 kwietnia 2011, 10:13 

Witam zacne grono i chcę powiedzieć, że bardzo się cieszę, że cały czas można znaleźć ludzi, którzy mają sentyment do The Shadows i ich muzyki.
Sam słucham jej z nieustanną przyjemnością od bardzo wielu lat.
Od dawna trochę pogrywam sobie na gitarze (elektroakustycznej) to i owo z Ich repertuaru, teraz mam trochę więcej czasu i postanowiłem zabrzmieć bardziej jak TS.
W związku z powyższym chciałem prosić o radę.
Krótko mówiąc chcę kupić od podstaw wszystko, co może być potrzebne.
Poszperałem trochę w Internecie i na różnych forach piszących o TS i wymyśliłem sobie tak:

- gitara: Fender Squier Affinity Strat MN MRD Metalic Red (tańsza) lub
Fender Squier Standard Strat MN Candy Apple Red (trochę wyższa półka)

Myślę, że tutaj kwestia wyboru dotyczy bardziej jakości wykonania i doboru elementów do wykonania gitary i wybór pomiędzy tymi dwoma gitarami nie ma wiele wspólnego z możliwością brzmienia zbliżonego go SH.
Gorzej jest z wyborem Comba.
Właściwie do wczoraj myślałem o jednym modelu:
- VOX VT20+
Z tego co pisano jest to współczeny sprzęt najbardziej zbliżony do tego, na czym grał
Hank Marvin, ma symulację AC15 i AC30, i można znaleźć konkretne ustawienia do konkretnych utworów TS
Oczywiście tych ustawień nie mam jak sprawdzić, bo nie mam tego sprzętu.
Wczoraj rozmawiałem z kimś, kto trochę się na tym zna (ale nie gra klimatów TS) i powiedział, że bardzo dobrym i niedrogim Combo jest:
- Fender Mustang
Można go podłączyć do komputera i przy pomocy programu Fender Fuse dowolnie i łatwo ustawiać wszystkie parametry pracy wzmacniacza i multiefektu.
Nie wiem tylko czy na nim uzyskam, to czego oczekuję – czyli brzmienia zbliżonego do TS.
Trzecia sprawa to myślałem ewentualnie o mutliefekcie ZOOM G2.1Nu.
Z tego co wiem, to można na niego kupić za 25 funtów gotowe patche dla TS od Charciego Halla (pisaliście o tym na Waszym forum) – dawniej były po 15, ale do starszych modeli ZOOMa (ZOOM G2.1u) i trzeba je było wprowadzać ręcznie. Teraz ponoć korzystając z najnowszego ZOOM G2.1Nu można je wczytać przy pomocy programu, bez ustawiania ręcznego – stąd wyższa cena za patche.
Reasumując – wszystko, co jest mi potrzebne będzie wykorzystywane tylko do własnej zabawy z gitarą i utworami TS. Nie będę grał niczego cięższego w brzmieniu (przestery itp.,) i nie będę grał niczego na scenie – wszystko dla własnej przyjemności w domowym zaciszu.
Jeszcze jedna ważna uwaga: lubię rzeczy i systemy uproszczone – raz coś ustwiasz i później już tylko przyjemność z grania, bez ciągłego kręcenia gałkami i wyszukiwania nowych brzmień. To trochę jak z jazdą samochodem – lubię jeździć samochodem, ale nie chcę ciągle przy nim grzebać i ciągle zaglądać pod maskę.
Wobec tego po pierwsze proszę o pomoc wyborze gitary, co Waszym zdaniem będzie rozsądniejsze, dalej – sprawa Comba – co wybrać kierując się brzmieniem i łatwością obsługi i na koniec – czy konieczne jest np. ZOOM?, czy samo Combo wystarczy, a może kupić jakieś najprostsze Combo (tylko dobry Clean) i do tego wziąć ZOOMa z patchami i to spełni moje oczekiwania?
A może jakoś zupełnie inaczej podejść do tematu?
Pewnie macie jakieś gotowe rozwiązania, których używacie?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi.
Z resztą myślę, że z tych rad może skorzystać wielu chętnych, bo na pewno trafiają nawet przypadkiem na Waszą stronę szukając informacji na temat The Shadows.

Póki co, cieszę się, że mogłem do Was dołaczyć, serdecznie pozdrawiam
Krzysztof

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2011, 07:41 
Site Admin

Witam,
po krótce. Oczywiście, że VT20+ można "zaangażować" do tego. Marvin grał na różnych wzmacniaczach później a jego brzmienie było rozpoznawalne.
Gitara Fender Squier - także może być. Jako ciekawostka w Toronto Shadows Club na Squierze z przystawkami Fender Lace grał Martin Payne i żaden inny Fender się "nie przebił" dżwiękiem. Zoom G2 najtańszy i świetnie oddający echo po zaprogramowaniu EFTP.
Na tym zestawie bardzo łądnie wszystko brzmi. Oczywiście trochę pracy na początek z osobistymi nastawami wzmacniacza. Zostaje jeszcze jedna ważna sprawa - posługiwanie się tremolo - to nie jest w przypadku tego stylu muzyki proste i wymaga treningu. Marwin ma swój styl posługiwania się tremolo. O tym przy okazji..
--
Pozdrawiam
Ryszard

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2011, 11:12 

Witam ponownie
Rycho - bardzo dziękuję za odpowiedź.
Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa, którą nie do końca załapałem:
jeżeli będę używał G2 z ustawieniami kupionymi od Charliego Halla, to czy na wyjściu tego urządzenia po podłączeniu słuchawek otrzymam kompletne brzmienie TS, czy tam są tylko odpowiednio dobrane opóźnienia - a żeby uzyskać efekt końcowy podobny do TS trzeba dalej sygnał "przepuścić" przez odpowiednio ustawiony VT20, który to dopiero nadaje wszystkiemu odpowiednie brzmienie?
Pytam, bo lubię ćwiczyć na słuchawkach, więc czy na początek wystarczy tylko Squier i G2, czy jednak musi być właściwie poustawiany np VT20?
W końcu z tego co czytałem G2 to multiefekt, który ma wiele modeli wzmacniaczy i efektów gitarowych - więc na początek może się da bez dużego wzmacniacza?....

Pozdrawiam
Krzysztof

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2011, 12:05 
Site Admin

Witam,
należy odróżnić brzmienie w nagraniach TS, szczególnie z początkowego okresu (studyjnych) od brzmienia osiąganego live. Nawet TS nie osiągali studyjnego brzmienia poza studio..
Generalnie Charlie Hall zrobił EFTP dla Alesis Quadraverb..... i Zoom G2
uwzględniając symulację brzmienia bo EFTP zawiera nastawy EQ, echa, reverbu, pitch itp. Zatem ma to zdecydowanie zbliżone brzmienie do nagrań studyjnych. Indywidualnie jednak trzeba sobie zawsze "smak" przypasować. Praktyka to potwierdza. Kolejną ciekawostką jest fakt, że mając sprzęt "wyścigowy" czyli Fender strat, AC30 TB można nie osiągnąć brzmienia . Dostałem kiedyś zapytanie z Toronto Shadows Club , a także z angielskiego forum The Shadows .. jak osiągam brzmienie w utworze, który gram w IFK The Shadows p.t. "The Golden Sea" bo koledzy mają odpowiedni sprzęt i tego nie osiągają. Odpowiedziałem, że nagranie to FSS i MagicStomp z EFTP bez wzmacniacza tylko sygnał wprost na Cool Edit. Nie wiem czy uwierzyli bo już nie pisali więcej.... :)
Możesz ćwiczyć na słuchawkach bez wzmacniacza jednak spróbuj ustawić sobie korektory na położenie neutralne.. jeśli nie będzie właściwie to musisz poćwiczyć z nastawami.
Charlie zaprogramował EFTP z brzmieniem na Alesis Quadraverb, Zoom RFX... i Zoom G2. MagicStomp ma EFTP ale bez pozostałych efektów - cała pamięć zajęta dla EFTP.
--
Pozdrawiam
Rycho

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2011, 12:30 

Jeszcze raz dzięki za wskazówki.
Tak zrobię, najpierw poćwiczę na samym G2 z EFTP od Charliego (na słuchawkach), a później pomyślę o głośniejszym graniu :D
Jeszcze jedno pytanie, kolega ma program GuitarRig 4. Fajny program, dużo możliwości dobierania różnych komponentów - próbowaliśmy go poustawiać, tak, żeby to brzmiało trochę podobnie, ale nam się nie udało.
Czy może wiesz czy są do zdobycia jakieś ustawienia do GuitarRig4 dla TS?
A może są do jakiegoś innego programu?... chętnie byśmy się popróbowali...

Pozdrawiam
Krzysztof

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2011, 12:43 
Site Admin

Witam,
jeśli już zabawa wokół TS to polecam eTAP2 z http://www.echotapper.nl/dev/. Tam jest wszystko.. :D Sam stosowałem trzy lata temu..
--
Pozdrawiam
Rycho

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 kwietnia 2011, 20:07 

Witaj Krzysztof,
Może i ja dorzucę kilka słów. Odnośnie Squiera, nie polecam serii Bullet i Afinity, wiele lepsze są serie Standard, Vibe'50, Vibe'60,Delux, Vinage Modified. Pod tym linkiem masz bardzo dobre testy tych gitar http://www.magazyngitarzysta.pl/sprzet/ ... QUIER.html.
Sam posiadam dwa Squiery i wiem że tylko te droższe modele są godne uwagi i nie odbiegają jakością wykonania od Fenera Made in Mexico.
Jeśli chodzi o ZoomaG2 to ustawienia korektorów Ch.Halla nie są najlepsze, trzeba troszkę czasu poświęcić by znaleźc swoje co nie zmienia faktu że Zoom daje bardzo przyzwoite efekty(echo). Obejrzyj mój kanał na YT, 95%
nagrań zostało zrobione na Zoomie.
http://www.youtube.com/user/robertcz?feature=mhum
Pozdrawiam,
Robert

Tytuł: Vox Vt20+
PostNapisane: wtorek, 26 kwietnia 2011, 14:18 

witam
Chciałbym koledze polecić wzmacniacz VOX VT20+ grałem na nim w sklepie i jest dobry, ma wejście AUX IN gdzie mozna podłaczyć podkład muzyczny co jest dużym plusem dla shadowsgraczy. Ten wzmacniacz jest zrobiony w technologi Valve Reactor i jest najblizszy w brzmieniu dla lampowych Voxów. Jeśli chodzi o gitary to mimo wszystko poleciłbym tego
Squiera Bullet w kolorze fiesta red, ale najlepiej przed kupnem osobiście sprawdzić, ja grałem i brzmienie było niezłe nawet planowałem kupić choć
mam Fendera Stratocastera za 2700 zł.
Pozdrawiam
Tadeusz

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]