[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
Internetowy Fan Klub THE SHADOWS • Zobacz wątek - VOX AC 30 i inne

Internetowy Fan Klub THE SHADOWS

Forum członków IFK i fanów zespołów muzycznych lat 60' w Krakowie - Nowej Hucie - www.ryszardy.pl
Teraz jest środa, 13 listopada 2019, 02:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 17 września 2007, 14:41 

Witaj Ryszardzie-Vox AC30 jak ci wiadomo jest rozwinięciem niewielkiego ale bardzo cenionego wzmacniacza AC15 używanego w latach 50-tych między innymi przez TS ,wyposażony został w dwa 12-calowe głośniki Celestion, opracowane specjalnie dla firmy Vox, rozwiązanie dwugłośnikowe stały się bardzo popularne na początku lat 60-tych zostały wprowadzone równiez do AC15 i mniej znanego AC10 , określenie 17 Watts bierze się z stąd że z dwóch pentod EL84 nie można było wycisnąć więcej niż 17 wat mocy bez zauważalnych zniekształceń ale do celów komercyjnych przyjęto oznaczenie AC15

Tytuł: Ampli w TS
PostNapisane: wtorek, 18 września 2007, 09:42 
Site Admin

Witaj Zdzisław,
oczywi,ście, masz rację. A dalszy postęp techniczny w VOXie doprowadził do tego, że po pewnym czasie TS odeszli od Vox'a z powodu zbyt szybkiej i częstej awaryjności. Przeszli na Messa Boogie, a później na Matchlessa....
Dziś tylko Welch gra na nim a Marvin.. na KCP
--
Pozdrówka
Ryszard

PostNapisane: wtorek, 18 września 2007, 11:12 

Witam Ryszardzie, czyli wracajac do meritum sprawy ,nie wzmacniacz Vox gitara Fender ,czy Copycats były tym co odróżniało brzmienie TS od innych również dobrych zepołów gitarowych , z drugiej strony nie moglo być to tylko produkcją stricte studyjną gdyż na koncertach grali identycznie ,myślę jak poczytamy sobie ,,That Sound '' to będziemy wiedzieć, własnie wysłałem ,,wici '' do kolegów aby zrobili rozeznanie co do możliwości kupna w/w dzieła . Wiem także ze szczątkowych informacji że The Spotnicks w początkowym okresie swojej działalności nie korzystali z profesjonalnych studiów nagraniowych a nagrywali w jakiejś szopie a gotowe nagrania na taśmach przynosili do radia , rowniez The Outlaws nagrywali w warunkach wręcz domowych , mam znajomego wielkiego pasjonata dla odmiany The Tornados , który czytywał okazyjnie anglojęzyczne pisma traktujące o w/w zespołach , na ile to mogło być wiarygodne nie wiadomo ale coś w tym jest , bo nagrania TS 12 niezwykła precyzja i dbałość o szczegóły ,a w nagraniach The Spotniks , czy The Outlaws można się doszukać wielu niedoróbek - pozdr. - Zdzich

PostNapisane: wtorek, 18 września 2007, 16:15 
Site Admin

Hi Zdzisław,
zgadzam się z Tobą gdyby dać Marvinowi "Stolicę" lub jeszcze lepiej "Bethovena" i on chciałby na tym zagrać to na pewno dało by się jednoznacznie zidentyfikować, że to gra on a nie kto inny. Styl, intonacja, akcenty są nie łatwe do podrobienia i nawet lepsze brzmienie tego nie zakłóci ("test" z The Golden Sea - Vox AC30+ZOOM+Atlantis). Pamiętam jak ściągnąlem to i przez tydzień słuchałem zauroczony a po tygodniu.. nie zaznawałem spokoju i zacząłem szukać bo w dwóch miejscach Hank zagrał by to inaczej. Dzisiaj to brzmienie jest osiągalne ale Hank jest trochę elastyczny i porusza się w pewnej "przestrzeni" brzmienia. Jeśli sluchasz na Last Tour to wiesz , że to Hank ale jego brzmienie jest nieco inne niż to co tkwi nam przez lata.
Po 80 roku widzę, że trochę brzmienie zmienił na "miększe". Nie gra już na takich barwach jak w "Santa Ana" czy "Shazam". Ma taki pewnie kaprys. Nas zawsze frapowało jak uzyskać w latach 60 brzmienie TS i tak
nam zostało.. :). Welchowi z kolei można zawdzięczać, ze udało się "przekonwertować" Marvina z banjo na gitarkę. Do dziś nas fascynuje to drugie w jego wykonaniu. A za wszystkim co się kryje.. Malcolm Addey.. :) i to jest największa, skrywana tajemnica...
Jako osłuchany od 1961 z jego kawałkami widzę pewną zmianę.. ale jest
trudny do podrobienia. Nagrania które, słyszałem - live - nie zawsze byly identyczne i się zastanawiałem czy Marvin miał to gdzieś czy tak mu ustawiono. Dla przykładu YouTube i niektóre kawałki a szczególnie Atlantis z występu w TV gdzie "tripping echo" jest ... echh...
A może mu za mało zapłacili ?... :)
--
Pozdrówka
Ryszard

PostNapisane: czwartek, 4 października 2007, 10:30 

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 4 października 2007, 10:52 
Site Admin

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 28 stycznia 2008, 00:02 

witam
Zauwarzyłem że wszyscy którym udało się obciąć echo używali wzmacniacza lampowego.
przez jakiś czas z tego powodu myślałem że VOX AC30 sprawia cut echo.
Mam pytanie do kolegów, czy ktoś zna przypadek że udało się komuś obciąć echo bez użycia
wzmacniacza lampowego ? bo ja nigdy się nie spotkałem. To jest dla mnie bardzo ważne,
będę wdzięczny.
Pozdrawiam
Tadeusz

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2008, 00:38 
Site Admin

Witaj Tadeusz,
przesłałem Ci dzisiaj próbki, które powinny rozwiać wątpliwości w kwestii "Cut Echo". Echo nie jest w żaden sposób obcinane. Jest to tylko kwestia ustawień czasu i amplitudy, niezaleznie dla każdego kanału /głowicy. W echo taśmowym jest to mały problem (klasyczny Watkins, Meazzi) natomiast w efekcie elektronicznym trudny bo tylko niektóre modele się do tego nadają (np.Alesis Q20, Zoom RFX2000.....)
Można też połączyć rownolegle min 4 kostki delay i sygnał zmieszać aby to uzyskać. Na jednej nie jest to możliwe..
Związek AC 30 z echem jest żaden poza tym że echo można podpiąć do AC 30 i uzyskać "klasyczne" brzmienie TS. Dlaczego lampa ? to udowodnił elektronik z Finlandii w 1968 roku, że "soczystość, miękkość" brzmienia lampy wynika tylko z tego, że we wzmacniaczach lampowych nie istnieją "Transient InterModulation" (zniekształcenia intermodulacyjne).
Ostatniko Marvin gra na KCP i echo brzmi tak jak trzeba. Być może, że jeszcze koledzy coś wniosą ale próbki , które Ci wysłałem nie odbiegają od wzorca wiele... trochę więcej zabawy... ja po kilkunastu godzinach mam trochę dość. Sądzę też, że termin "Cut Echo" można odłożyć do lamusa... bo nic nie jest obcinane. Gdyby miało być cięte to moja koncepcja musiała by .. iść do lamusa.
--
Pozdrawiam
Ryszard

Tytuł: obcięte echo
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2008, 11:43 

Witaj Ryszardzie , myśle że możliwym rozwiązaniem ,, obcietego echa '' mogłaby być tzw bramka szumów ( Noise Gate ) ktora w połączeniu z Ekspanderem mogłaby ten problem rozwiązać , przy zaniku sygnału z gitary przy odpowiednim ustawieniu poziomu odcinania mogło by to ,, odcinać " echo to tak tytułem próby rozwiązania problemu - pozdrawiam - Zdzisław

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2008, 13:26 
Site Admin

Witaj Zdzisław,
chyba trza to "uciąć" za 2-3 godz podeśle Ci próbki bo bedę robił i przestaniemy "doktoryzować" się w tym temacie..... :)
Wszystko przez Charliego Watkinsa i jego CopiCata...
Do ewentualnej wymiany poglądów wejdźmy na właściwy wątek
Meazzi, Binson.....
--
Pozdrawiam
Ryszard

Tytuł:
PostNapisane: środa, 30 stycznia 2008, 12:01 

witam
chcę się podzielic moimi doświadczeniami ze wzmacniaczami VOX.
Wzmacniacz to jedna trzecia brzmienia Hanka Marvina ( reszta to echo i gitara).
Poszłem raz z moją gitarą do sklepu i przetestowałem dwa ampy. VOX AC30 CC1 i VOX AD60VT
,nagrałem nawet próbki i stwierdziłem że lepsze brzmienie bardziej shadowsowskie ma ten drugi AD60VT . niestety nie mogłem go kupić cena prawie 3000 zł. innym razem udalem się też z gitarą i przetestowałem dwa, tym razem AD30VT i AD50VT, kupiłem ten pierwszy bo tańszy i dwa razy lżejszy. też nagrałem próbki. ale potem zorientowałem się że 30 nie ma takiego brzmienia jak 50 czy wcześniejszy 60. pewnie dlatego że 30 ma glośnik oryginal vox, a tamte
już celestion. Tak więc do grania the shadows polecam Vox z serii valvetronix z wyjątkiem 15 i 30. ale najlepiej samemu sprawdzić.
Pozdrawiam
Tadeusz

Tytuł: Odwracacz fazy
PostNapisane: niedziela, 3 lutego 2008, 15:53 

witam
mam pytania do forumowiczów, czy wzmacniacze tranzystorowe mają tzw. odwracacz fazy
bo wiem ze hybryda VOX AD60VT ma, do czego on służy i jaki ma wpływ na na echo gdy by się
do niego podłączyło, pytam bo jak zaznaczyłem wcześniej ci którym udało się zmodulować echo ( już nie używam "cut echo") używali wzmacniaczy lampowych które mają odwracacz fazy
podejrzewam że on moduluje echo jak to słyszymy w końcówkach utworów TS. Ale chciałbym
żeby tak nie było. jeszcze mam pytanie czy odwracacz fazy to to samo co przeciw faza?
Pozdrawiam
Tadeusz

Tytuł: Faza sygnału
PostNapisane: niedziela, 3 lutego 2008, 23:30 
Site Admin

Witaj Tadeusz,
nie widzę problemu aby wzmacniacze lampowe czy tranzystorowe miały wejścia inwersyjne (ten temat to zdecydowanie lepsza działka dla Zoltana). Wejście inwersyjne (INV) odwraca faze podanego na nie sygnału. Jeśli na wejście direct podamy jednocześnie sygnał o tej samej częstotliwości i amplitudzie co na wejście INV to z głośnika.. nic nie wyjdzie. Sygnały się zniosą. Nie zadawałem sobie trudu aby wiedzieć do czego fabrycznie są przeznaczone ale jeśli podasz sygnały o tych samych częstotliwościach, różnych wzmocnieniach i jeszcze przesunięciach fazy (EQ) to uzyskasz zmianę brzmienia. Np. na jedno wejście można zalączyć tremolo z jakąś ciekawą barwą a na drugie wejście ten sam sygnał ale z inną barwą wówczas można uzyskać coś w rodzaju Flangera. Kiedyś - a może dzisiaj też - wykorzystywano je do realizacji efektów / brzmień.
Sygnał echa czy pogłosu jest sygnałem zespolonym składającym się z rożnych częstotliwości generowanych przez struny/zródło. Jeśli chciałbyś reagować na sygnał samego echa musiałbyś mieć inteligenty układ rozpoznający gdzie się echo zaczyna, gdzie kończy i co z nim robić. To przekracza koszty, sens działania w tym kierunku. W utworach The Shadows np. w charakterystycznym The Savage na końcu występuje nie modulacja tylko powtórzenia echa. Ktoś z kolegów z klubu wspominał, że ma takie echo, które jest modulowane - efekt nieciekawy. Modulacja jest na ogół rytmiczna a powtórzenia echa są nierytmiczne (specyfika echa TS) co wynika np. z kamerki Copicat Watkinsa gdzie czasy powtórzeń wynoszą 100, 200, 260, 360, 450 ms. Tak też jest zaprogramowany Alesis Q20 z przypisaniem efektu do określonej numeracji patcha a także Twój Zoom RFX 2000 ma podobnie. W innych patchach te opóźnienia są inne. Charlie Hall dobrał je do utworów i takie patche w Alesis Q20 ma Stantra. Podobno jest to wszystko super ale jak nie może być skoro jest tak u Tabisa i innych. Czekam jeszcze na próbki od Stantry aby jakiś wniosek wyciągnąć i coś Ci w tej kwestii pomóc. Mam Twoje próbki, Tabisa i jeszcze czekam na Stantre.
Jeśli chodzi o odwracacz fazy to daje on sygnał w przeciwfazie w stosunku do sygnału wejściowego z przesunięciem fazy o 180 stopni (pojedynczego sygnału nie echa..) . Przeciwfaza jest określeniem do sygnału a odwracacz do funkcji, którą spełnia.
--
Pozdrawiam
Ryszard

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 lutego 2008, 17:37 
Site Admin

Witaj Zdzisław,
wstawiam probkę echa , którą zrobilem na kompie aby samemu utwierdzić się, że nie trzeba do jego uzyskania spec. działań. Jest to kwestia tylko ustawień. Skorzystałem z dokumentacji Watkinsa Copicata, który ma podane czasy między głowicami. Ustawilem jeden z czasów - 460ms - i poziom mixu. Nie brzmi to moze identycznie (barwa tonu) lecz pokazana jest zasada tworzenia tego echa, które występuje w "The Rise And Fall.... " gdzie - jak mówi Tadeusz - echo jest "ucięte" czyli jeśli mowię do mikrofonu
jeden...jeden....jeden.....jeden
to słyszę w odpowiedzi
jeden....den....den....den.....

Zobacz:

można ten efekt uzyskać na dwa sposoby:
1. Podczas gry live nieco opoźniać uderzenie w struny (bardziej synkopować) wówczas część sygnału dla odbicia zostaje "zjedzona" z faktu nie zmieszczenia się w sekwencji czasowej 460ms. Jesli uderzy się szybciej i zmieści się w sekwencji wówczas powtórzone zostaną dwa. pełne echa. Podejrzewam, że Marvin w czasie zabawy "rozmawiał" z echem i "synkopował" uderzenia i tak powstało to echo.
2. Studyjnie - czyli nagrać bez echa a echo nałożyć poźniej oczywiście stosując się do powyższej zasady.
Zauważysz, ze niektóre uderzenie w demo są zbyt wczesne co daje pełniejsze echo, a nie uciete....technika gry
z efektem to wg mnie też ważna sprawa... efekt sam nie gra.. należycie... :)

Największą ciekawostką jest fakt, ze echo do "The Rise..." można zrobić na jednej głowicy / kanale - jeden czas: 460ms - czas zależny od rytmu utworu. W kwestii powstawania echa nie ma wielkiego cudu natomiast rożnice są brzmieniowo. W końcu ważna jest zasada. Marvin na pewno dobrze obadał Copicata i jego możliwości. To wystarcza. Dziś młodzi nie pamiętają od jakiego wzorca się to wzięło i mają problem z uzyskaniem podobnego brzmienia.
--
Pozdrawiam
Ryszard

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 lutego 2008, 18:20 

Witaj Ryszardzie jak już chyba zauważyłeś zrobienie tzw obciętego echa w stylu The Rise... na jednej głowicy to nic nowego , pisałem o tym w swoi poście z 05 listopada 2007 o godz. 8:55 , kto z klubowiczów ma stary magnetofon z serii ZK 120 i dodatkową głowicę uniweralną może sobie taki bajer w prosty sposob zrobić było to w którymś z Radiamatorów jak znajdę to zeskanuję wrzucę na forum , te próbki co podałeś to właśnie jest to ,jeden z elementów , jak zauważyłeś jest to róznie stosowane w zalezności od tempa utworu od zabarwienia metalicznego w Atlantis do "trzepotu skrzydeł motyla '' w Peace Pipe w latach 60-tych muzycy nie mieli za duzo możliwości kształtowania swego brzmienia więc każdy kombinował ja umiał z lepszym lub gorszym rezultatem - choćby wszystkim znany Marino Marini -pozdrawiam - Zdzisław

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]