[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
Internetowy Fan Klub THE SHADOWS • Zobacz wątek - Tremolo arm

Internetowy Fan Klub THE SHADOWS

Forum członków IFK i fanów zespołów muzycznych lat 60' w Krakowie - Nowej Hucie - www.ryszardy.pl
Teraz jest środa, 13 listopada 2019, 02:20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tremolo arm
PostNapisane: piątek, 12 października 2007, 22:25 
Site Admin

Hi,
styl gry The Shadows a szczególnie Marvina, którego prawa dłoń prawie nierozłączna z wajhą nie jest łatwy dla wielu a już szczególnie wtedy gdy powstają luzy. Trudno wtedy kontrolować efekt.. Do dzisiąj nie ustaliłem jak to Marvin sobie radzi ale dziwię się cały czas producentom gitar dlaczego to się musi "pitolić". Dla mnie wygląda, że dzisiejszy rynek nie wymaga stosowania tego zasłużonego rozwiązania dla "nowoczesnej" muzyki. Dla mnie - gdybym był producentem - pierwsze co bym zrobił to eliminował luz przez kształt stożka, stałe gniado ze sprężyną w desce a wajha na końcu rodzaj zatrzasku/zęba wkładana w pozycji nieuzytecznej.... Zatrzask uniemożliwiał by wypadnięcie tremolo arm poza pozycją "nieużyteczną", sprężyna dociskała by stożek, który mogłby być może teflonowany.. a może to już jest tylko ja nie wiem...
--
Pozdrawiam
Rycho

Tytuł: wajcha
PostNapisane: piątek, 12 października 2007, 23:06 

witam , i od razu mała uwaga ze stożkiem to ostrożnie , mają to do siebie że się zaklinowują tak jak mocowanie narzędzi skrawających , na stożku Morse'a i tym podobnych tym bardziej ze proponujesz docisk na sprężynie i zatrzask,owszem stożki mają tę zaletę że kompensują luzy ale przy połączeniach stałych, przy połaczeniach obrotowych powierzchnie stożków powinne mieć mały współczynnik tarcia , stawiam na teflon ale w odmianie twardej i bez sprężyny luz zerowy ustawiamy za pomocą jednej nakretki a drugą kontrujemy, trochę to kłopotliwe ale skuteczne to moja opinia czekam na inne rozwiązania - Zdzich

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 9 grudnia 2007, 20:48 

Witam Kolegów. Tak chcialem zapytać jak już jest mowa o tremolo w gitarze. Jakie koledzy stosują jednostronne,czy dwustronne? Ostatnio Pan ze sklepu muzycznego tłumaczył mi , że w Fenderze Hanka Marvina jest tremolo jednostronne i nie może być inaczej.

Tytuł: Tremolo arm
PostNapisane: niedziela, 9 grudnia 2007, 21:41 
Site Admin

Witaj Stantra,
oczywiście, że Hank gra i grał na tremolo dwustronnym. Jego artykulacja dzwięku szczególnie związana jest z ruchem tremolo w górę co daje inne wrażenie słuchowe niż ruch tremolo w dół.. Hank rzadko używa tremolo w dół. Generalnie w stronę przeciwną, czego tremolo jednostronne nie potrafi...
--
Pozdrawiam
Ryszard

PostNapisane: poniedziałek, 10 grudnia 2007, 10:17 

Witam kolegów , jak bywa się w sklepach muzycznych to tzw Pan ze sklepu musi byc wiekowy ,aby coś jak to mówią najmłodsi cokolwiek ,, jarzyć '' w temacie , kiedyś miałem dłuższa dyskusję nawet z kilkoma Panami ze sklepu muzycznego w Szczecinie którzy usiłowali mnie przekonać , że nie ma i nie produkują strun do elektrycznych gitar 12-to strunowych no bo gitar takich nie ma i nie było , musiałem z internetu pościągac i wydrukować kilka zdjęc powyższych gitar elektrycznych od Fendera poprzez Voxa , Burnsa itd aby ich uświadomić tak że liczyć na fachową obsługę w sklepach muzycznych to rzadkość A tak przy okazji to właściwie jaka powinna być nazwa tzw WAJCHY przy gitarze TREMOLO czy WIBRATO - z gitarowo wajchowym pozdrowieniem - Zdzisław

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 10 grudnia 2007, 11:37 
Site Admin

Hi Zdzisław,
tremolo arm, tremolo bar, vibrato bar, whammy bar lub wang bar to określenia, które można spotkać w odniesieniu do patentu Leo Fendera z lat 50. Z podanych wyżej najbliższe prawdy jest moim zdaniem vibrato bar - zmiana wysokości dźwięku. Natomiast tremolo arm - drżenie dźwieku zupełnie mi nie pasuje. Do dziś się zastanawiam czemu Leo zastosował taki chwyt marketingowy lub też może tak to nazwano potocznie, a on to przyjął.
"Najładniejsza" :) nazwa to chyba nasza, polska - WAJCHA. Jeśli się komuś tłumaczy, że ten element instrumentu nazywa się "wajcha" to zaraz pada pytanie do czego to jest ?.. i wtedy się mówi,że do obniżania lub podnoszenia częstotliwości dźwięku. Większość wymienionych nazw na początku jest dla mnie nie trafionych bo "na siłę" te dwa wyrazy usiłują zawrzeć w sobie nietrafioną istotę sprawy. Dla dobra sprawy, sądzę, także, że w tej materii powinien się jeszcze wypowiedzieć kolejarz i tramwajarz, oczywiście muzyk gitarowy... :)

Z tym "wiekowym" sprzedawcą masz zupełną rację. Przeżywałem to ale aby zadowolić "wiekowego" konesera muzyki za ladą powiniej stać także "wiekowy", najlepiej dziennikarz muzyczny, a najlepiej mój A.Kowalski, który bezbłędnie trafił w moje poszukiwania muzyki lat 60. Problem był tylko jeden - nie potrafiłem mu określić w jakiej wersji wykonawczej lub lub z której wytwórni... jako "wiekowy" nigdy nie sądziłem, że jeszcze takie pytania mogą paść.. :) no cóż, chciał mnie zadowolić maksymalnie....
--
Pozdrawiam
Ryszard

Tytuł:
PostNapisane: środa, 8 czerwca 2011, 22:41 

Witam!
Ta nazwa faktycznie jest nie do końca trafiona. A są też tacy którzy nazywają ten mostek vibrato-tremolo ! Zdecydowanie określenie WAJCHA załatwia całą sprawę.
Co do mostka montowanego w Stratocasterach, to mamy do czynienia z mostkiem jednostronnym. W teorii miał on służyć do obniżania dzwięku. Jednak istnieje mozliwość ustawienia tego mostka w ten sposób by można było podwyższać dzwięk ("podciągać struny). Jest to niewielki zakres. W przypadku standardowego gryfu dochodzi często do blokowania strun w siodełku oraz na "drzewkach". Powoduje to szybsze gubienie stroju. A im więcej się operuje wajchą - tym gorzej. Proszę zwrócić uwagę, że Hank w swym stracie ma zmienione siodełko na grafitowe (mniejsze tarcie strun w rowkach itd). Sam mostek to także nie wersja vintage. Jest mocowany na dwóch śrubach (a'la Floyd Rose-wiekszy zakres działania) i w bloczkach posiada rolki prowadzące struny. Tutaj widać to najlepiej: www.youtube.com/watch?v=JretE6nHn4U&feature=related

Mostek dwustronny to popularny Floyd Rose. Jesli dobrze pamiętam to były ich nawet trzy generacje. Mostek ten pozwala zarówno na obniżanie oraz podwyższanie dzwięku i to w dużym zakresie.
Jeśli chodzi o patent usztywniania samej wajchy w gnieździe, to świetne rozwiązanie proponuje firma Gotoh. Połączenie gwintowane ze sprężynką na dnie kasującą luz osiowy. Ponadto gniazdo wajchy posiada wkładkę z teflonu z dodatkową śrubą dociskową niwelującą luz "na boki". Efekt? Zero luzu przy zachowaniu pełnej swobody w poruszaniu wajchą. Zostaje w tym położeniu w którym sobie tego życzymy.

Tytuł: cdn...
PostNapisane: czwartek, 9 czerwca 2011, 10:09 

Witam wajchowiczów , czy tremolo czy wibrato ,bardziej pasowała by nazwa wibrato gdyż ten sposób artykulacji dżwięku na gitarze ma charakter częstotliwościowy ,nazwa tremolo jest zarezerwowana dla zmiany amplitudowej analogicznie jak w (wibrato-tremolo) elektronicznym

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 9 czerwca 2011, 12:53 

Witam,
W dwóch gitarch Hanka(Hank Marvin Signature Edition i Hank Marvin Autograph Edition) są faktycznie montowane mostki jednostronne typu Modern a w dwóxh pozostałych ( Hank Marvin 40th Anniversary Edition i Shadows 50th Anniversary Outfit) sa jednostronne typu Vintage. Na naszym forum w dziale Gitary.....można znalźć linak do spesyfikacji gitar Hanka.
Pozdrawiam,
Robert

Tytuł: Wajcha cd...
PostNapisane: niedziela, 19 czerwca 2011, 22:32 

Witam!
Jestem tu nowy, choć nie oznacza to, że młody wiekiem :) Jak większość tutaj tez zaczynałem edukację muzyczną od TS i tak to już zostało do dziś.
Co do tematu dyskusji to wydaje mi się, że tremolo jednostronne też może służyć i do podciągania strun. Nawet Fender określa jak wysoko powinien być podniesiony mostek nad deską gitary i wtedy jest taka możliwość też. Sporo osób woli jednak mieć go oparty na sztywno, bo wtedy mniej się to rozstraja, ale stosując dobre sprężyny raczej nie ma z tym kłopotu. Ja mam co prawda tylko Squiera ale właśnie tak mam lekko uniesiony mostek i całkiem to dobrze działa.
A co do słynnego HBM to nie znam aż takich szczegółów ale wydaje mi się, że Fender w Stratocasterach nie wstawiał innych jak jednostronne tremola, nawet i tych okazyjnych czy dedykowanych...

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 20 czerwca 2011, 11:15 

Witam!
Tak, masz rację. Klasyczny mostek jednostronny mozna ustawić w ten sposób by działał jak dwustronny. Jednak żeby wszystko działało jak należy a gitara się nie rozstrajała, nietylko sprężyny muszą być dobre. Problem rozstrajania uzależniony jest głównie od mocowania strun po przeciwnej stronie, tj na główce. Pisałem o tym we wcześniejszym poście. Sama precyzja wykonania mostka, jakość i pasowanie elementów a także montaż są niezwykle ważne. Swoją drogą to nie ma gitary która by sie nie rozstrajała. Najdroższy Fender z najbardziej wyrafinowanej i najwyższej serii "puszcza" strój.
A co do wyposażenia Fendera w mostki, to pojawiały się wersje z fabrycznie montowanymi mostkami dwustronnymi. Były to egzemplarze made in Japan z lat 80-90' . Czy podobna produkcja miała miejsce w USA? Tego nie wiem.

Tytuł: Wajcha
PostNapisane: poniedziałek, 20 czerwca 2011, 18:58 

Witam
Mój problem z wajchą jest taki że po prostu jest za długa. Muszę kupić taką samą i skrucić tak by jej wierzchołek był nad magnesami pickapu środkowego. Hank gdy gra udarza w struny poniżej pickapa neck, mi jest niewygodnie tak grać i muszę uderzać w struny powyżej co daje już inne brzmienie. Hank z tego co wiem nie używał nigdy mostka typu floyd rose nawet go krytykował. Jego tremolo jest jednostronne ale gra dwustronnie. Ja gram obniżając a podwyższam tradycyjnie palcami na gryfie.
Pozdrawiam
Tadeusz

Tytuł: Re: Tremolo arm
PostNapisane: czwartek, 12 września 2013, 12:58 

Oglądałem dokładnie koncert The Shadows w HD i tam widać wyraźnie że HM nie korzysta ze standardowej wajchy. Jest to wajcha odgięta troche w bok, a ponieważ mnie samemu przyszedł do głowy taki pomysł zacząłem szukać kto takie wajchy dla niego zrobił i znalazłem.

oryginalnie zrobiona dla HM
http://www.easymute.freeserve.co.uk/

i "podróba" cokolwiek to znaczy w tej sytuacji

http://www.stratcat.biz/ez-trem.shtml

Jednak kupiłem tą tańszą z USA :-) nie tak ładnie wykończona ale o niebo tańsza.
I zgadzam się z producentem że jak się takiej spróbuje to już nigdy nie chce się wrócić do standardowej.

Poza tym HM zmodyfikował sobie także mostek, na koncercie nagranym w HD (ten z 2004 roku) widać, że jest to mostek grafitowy ...czarny, czym pewnie zgorszył niektórych ... bo mógł użyć
mostka białego wykonanego z TUSQ ...ale zrobił jak chciał.
Na koncercie z 2004 roku używał naprzemiennie dwóch gitar Fender: jedną z dwoma drzewkami rolkowymi, pewnie też grafitowymi, a drugą całkowicie pozbawioną drzewka, więc używał pewnie także obniżonych kluczy z blokadą.

Bezsprzecznie ta wygięta wajcha ułatwia HM grę.

PostNapisane: czwartek, 12 września 2013, 14:39 
Site Admin

Producent trochę przekolorował.. :D
Dostałem taką wajchę przed kilku laty od mojego przyjaciela Ryszarda Wilka z Toronto Shadows Club i grałem z nią.
Nie podzielam opinii producenta. Zakrzywienie powoduje lepszy dostęp do gałek potencjometrów przy położeniu "spoczynkowym" wajchy ale przesunięcie osi powoduje większe odstrojenie strun wiolinowych od basowych..
przyjąłem to tylko jako ciekawostkę - shadowmani zawsze pójdą za tym co pokaże Marvin :D
choćby fakt z którego się on cieszy, że popełnił błąd w nagraniu The Savage (refren, dysonans dźwięków) ale mu się to spodobało i tak zostało na nagraniu. Dzisiaj wszyscy ten błąd naśladują :lol:

PostNapisane: czwartek, 12 września 2013, 19:13 

Witam , jeszcze jeden plus zmodyfikowanej ,,wajchy'' przy graniu tłumikiem lepszy dostęp i lepsza kontrola kantu dłoni na mostku

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]